English
Keşke insan ilişkileri de fay hattı gibi olsaydı; büyük küskünlüklerin gerilimini azalttığı için küçük kırılmalara sevinirdik.

YİRMİBİRE VAR MISINIZ?

YİRMİBİR’E VAR MISINIZ? Başlık sizi yanıltmasın! Şirket yönetmek kimilerince kumar oynamaya benzetilse de hiç işimiz olmaz. Yazının devamında önereceğim İŞ’te Refah Modeli – İRM –; eğer uygulayabilirseniz yeni yıl hediye paketi keyfinde yirmi bir danışman tavsiyesi içeriyor.

YİRMİBİR’E VAR MISINIZ?
Başlık sizi yanıltmasın! Şirket yönetmek kimilerince kumar oynamaya benzetilse de hiç işimiz olmaz. Yazının devamında önereceğim İŞ’te Refah Modeli – İRM –; eğer uygulayabilirseniz yeni yıl hediye paketi keyfinde yirmi bir danışman tavsiyesi içeriyor.
Yönetim fonksiyonlarına baktığımızda karşımıza çıkan tüm süreç adımlarında bir uyum ve birbirini tamamlama özelliği görürüz. Bu tamamlayıcılık, her adımı bir diğerine basamak haline getirir. Eğer hepimiz “insan” faktörünün eşsizliği ve en değerli oluşu konusunda hemfikirsek –ki bu konu artık sugötürmez bir kabulleniş gerektiriyor-, o halde insan yönetimi alanında çalışan herkesin kurumsal kültürün olgunlaşması için elini taşın altına koyması şart.
Yazıya kaynak bu tablodaki yirmi bir öneriyi gruplandırdığımızda karşımıza önem derecesi sıralamadan bağımsız olmak üzere şöyle bir liste çıkıyor:
 İletişim
 Liderlik
 Takım çalışması
 Verimlilik İŞ’TE REFAH İÇİN 21 ÖNERİ
1Takım performans iyileştirme hedeflerini birlikte belirleyin
2Yeni yönetici olacaklarla birlikte hedefler koyun
3Takım olarak problem çözmenin önemini fark edin
4Patron/ Yönetici olarak koçluk yapın, koçluk alın
5Etkileme ve ikna etme üzerine kendinize hedef koyun
6Sunum yapma becerilerinizi geliştirin
7Çatışma yönetimi becerilerinizi geliştirin
8İletişimin önemini artırın ve başta siz rol model olun
9Toplantıları etkin hale getirin
10Çalışan bağlılığına önem verin
11Etkin ve aktif dinleyici olun
12Lider adaylarınıza mentorluk yapın
13Çalışanlarınız kadar kendi kariyerinizi de bilinçle yönetin
14Etik kurallar hariç esnekliğinizi geliştirin
15Zamanınızı etkin yönetin
16Pazarlık becerilerinizi geliştirin
17Açık iletişimi destekleyin
18Özgüven artırıcı eğitimlere yatırım yapın
19İşyerindeki farklılıkları kabul edin, saygı duyun
20İş/Özel yaşam önceliklerinizi dengeleyin
21Çalışanlarınızla sık sık güven tazeleyin
İş’te Refah Modeli’nde başarı kriterlerine uygunluk açısından bu sıralamadaki maddeleri aşağıdaki gibi puanlandırabilirsiniz: Ulaşılan Kriter Sayısı Açıklama
1-5
Yetersiz. Şirketinize aradığınız niteliklerde aday başvurusu alamamanızın nedeni belki de iş arayanların “kara liste”sinde olduğunuz içindir.
6-10
Gelişmeye açık. Vakit kaybetmeden durumu kabullenerek ulaşılan kriter sayısını artırmayı düşünebilirsiniz.
11-15
İş’te Refaha erişmenize ramak kalmış. Hangi kriterleri daha yerine getirmeye ihtiyaç duyduğunuzu belirleyerek onlar üzerinde yoğunlaşın.
16-21
İş’te Refah! Tebrikler! Belki de işyerinizdeki bu uygulamalarla ilgili olarak çevrenizdekilerle fikir paylaşmak istersiniz.
Eh, ne de olsa bir yerden başlamak lazım değil mi? On dördüncü önerinin öneminin altını çizmeden bitiremeyeceğim. Son yıllarda kurumların sürdürülebilirliği açısından adı en sıkça anılan ifade; esnekliktir. Esnekliğin anlamının içerisinde, düştükten sonra yeniden ayağa kalkabilme yeteneği de var. Asla esneklik göstermeyeceğiniz tek şey ise; işyerinde ahlaki duruş ve etik kurallardır. Yeter ki onursuz olmasın iş!
Mehpare Şayan KİLECİ
Kaynak:
1. http://newhabitcalendar.com/
2. www.studycourse.org