English
Ne kadar aldatılsa da karşılık olarak aldatmamayı seçenlerin enerjisi evrenin iyiye doğru kırılma noktasıdır.

2016 İÇİN BİRİCİK ÖNERİLER

2016 İÇİN BİRİCİK ÖNERİLER Sevgili 2016; Umarım geçmiş yıllarda yinelenen “insanlarımız bizim en değerli varlıklarımızdır” söylemi sende biraz daha gerçeklik bulur. Yeni yılın hepimize sağlık, mutluluk, bereket ve faydalı işler getirmesi dilekleriyle…

2016 İÇİN BİRİCİK ÖNERİLER
Sevgili 2016;
Umarım geçmiş yıllarda yinelenen “insanlarımız bizim en değerli varlıklarımızdır” söylemi sende biraz daha gerçeklik bulur. Yeni yılın hepimize sağlık, mutluluk, bereket ve faydalı işler getirmesi dilekleriyle…
Gelecek eğilimleri bizlere, hızla ilerleyen teknolojiden ötürü giderek daha az sayıda ancak daha kalifiye işgücünü işaret ediyor. Öyle ki; yetkin işgücünü çekebilmek adına son yıllarda kulaklarımıza daha sıklıkla çarpan “işveren markası” terimimiz var artık, öyle değil mi? Tabii ya, işveren tercih edilen bir marka olsun ki vasıflı adaylar öncelikle o kuruma başvuru yapmayı düşünsünler.
1. İŞ BAŞVURU SÜRECİNİZİ SADELEŞTİRİN: Araştırmalar adayların %70’inin iş başvuru sürecinin ilk adımında vazgeçtiğini gösteriyor. Nedeni; uzun ve bir dolu tekrar eden bürokratik işlemler, kullanıcı dostu olmayan web siteleri, başvuru yapmayı zorlaştıran süreçler. Internet üzerinden kurumunuza başvuru yapacak adayların en çok 15-20 dakika içerisinde işlemlerini tamamlayabilmiş olmalarına imkân sağlayan bir süreciniz var mı?
2. ORTA KADEME YÖNETİCİLERİNİZLE İLETİŞİMİNİZ SAĞLAM OLSUN: Üst yönetimle operasyon basamakları arasındaki kilit noktalar olan orta kademe yöneticileri genellikle ihmal edilir. Şef ve müdürlerinizle iletişiminiz sağlam olmazsa hiyerarşik yapının hangi kademesinde hangi yetkinliklere ihtiyaç duyacağınızı el yordamıyla bulmanız hem çok zor hem de masraflıdır.
3. YENİ ADAYLARIN ÖNERİLMESİ KONUSUNDA ÇALIŞANLARINIZI TEŞVİK EDİN: Mevcut çalışanlarınızın iletişim ağında bulunan kişilerin seçme-yerleştirme sürecinizde aday olarak yer alması size en başta zaman tasarrufu sağlar. Kayırmaları önlemek ve gerçekten ihtiyaç duyulan yetkinliklere sahip adayları işe almak kaydıyla!
4. İŞE ALIM SÜREÇLERİNİZDE OTOMASYON SAĞLAYIN: Yoksa siz hala manuel olarak başvuru formu doldurtup dosyaların, kağıtların arasında kayıp mı oluyorsunuz?
5. ADAYLARIN DEĞERLENDİRMELERİYLE İLGİLİ TÜM DİĞER ADIMLARI DA SİSTEME ENTEGRE EDİN: Bu adımlara davranış profili analizleri, referans kontrolleri, bordro ve sigorta geçmişi takipleri de dâhil olmak üzere kullandığınız yazılımın size zaman ve emek kazandırmasını sağlayın.
6. BAŞVURULARI MOBİL UYGULAMALARLA DA ALABİLİYOR OLUN: Madem teknoloji ve otomasyondan söz ediyoruz, yeni kuşakların ellerinden düşmeyen akıllı mobil cihazlarıyla da kurumunuza başvuru yapabilmesini olanaklı kılın.
7. GÖRÜNTÜLÜ ÖN MÜLAKATIN DEĞERİNİ FARK EDİN: Adayları yüz yüze görüşme için kurumunuza çağırmadan önce internet üzerinden yapacağınız kısa bir görüntülü konuşma ya da adaydan göndermesini isteyeceğiniz birkaç dakikalık tanıtım videosu size tahmininizden çok daha fazla zaman kazandırabilir.
İş yapma şekillerimizle ilgili olarak yenilenmeye ve teknolojiyle barışık biçimde değişmeye ihtiyaç duyduğumuz bir gerçek. Kaçınılmaz bir devinimle gelişen piyasalarda “işveren markası” olarak tutunabilmenin en önemli yolu da insan gücümüzün yetkinliklerini güncel tutmaktan geçiyor.
Mehpare Şayan KİLECİ
Kaynak:
1. https://www.icims.com/