English
Eserler hayal etmekle başlar
Jacobsen

ŞİMDİKİ MODA: EVDEN ÇALIŞMA

“Moda” dediysem de bakmayın, insan yönetimiyle ilgili bu söz edeceklerim belki yeni ancak oldukça kalıcılık vadeden bir uygulama: Evden çalışma. Öfkeli ya da alaycı itirazları da, ‘keşke’yle onaylayan yorumları da duyar gibiyim. Hepiniz haklısınız! İşte nedenleri:

ŞİMDİKİ MODA: EVDEN ÇALIŞMA

“Moda” dediysem de bakmayın, insan yönetimiyle ilgili bu söz edeceklerim belki yeni ancak oldukça kalıcılık vadeden bir uygulama: Evden çalışma. Öfkeli ya da alaycı itirazları da, ‘keşke’yle onaylayan yorumları da duyar gibiyim. Hepiniz haklısınız! İşte nedenleri:

Sabah kalktınız, üzerinizi değiştirip kahvaltınızı yaptınız, elinize kahvenizi aldınız ve terlikleriniz hala ayağınızdayken birkaç adımda ofisinize geçip çalışmaya başladınız. Ne trafik ve otomobil kullanma stresi, ne yolda kaybedilen zaman ne de akşam kim bilir saat kaçta evde olurum kaygısı var… Kulağa hoş geliyor değil mi?

 2015 yılının başında dünyaca ünlü 242 tepe yöneticisine sorulan “Sizce evden çalışma serbest olmalı mı?” sorusuna verilen yanıtlar iş dünyasını ikiye bölmüş durumda. Örneğin Virgin Grubu’nun sahibi Richard Branson çok net bir biçimde mesai saatlerinin artık sabah 08.00 - akşam 17.00 arasına sıkıştırılamayacağını ve bu uygulamayı hayata geçirmeyen şirketlerin büyük bir fırsatı (çalışan motivasyonu) teptiklerini ileri sürüyor. Hatta Virgin Grubu; üstlendikleri sorumlulukları yerine getirip, işlerini tamamladıkları müddetçe çalışanlarının ihtiyaç duydukları zaman tatile çıkabilmelerine de olanak sağlıyor. Öte yandan Yahoo’nun patronu Marissa Mayer ve Bloomberg Grubu’nun sahibi Michael Bloomberg ise evden çalışma fikrine tepkili bir şekilde karşı çıkıyorlar. En öncelikli gerekçeleri ise; çalışanların iş ortamında birbirleriyle olan etkileşimlerinin sağladığı görünmez katma değerin evden çalışma seçeneğinde asla yaşanmaması.

Araştırma sonucunda çıkan istatistiklere bakacak olursak evden çalışma uygulamasına karşı çıkılmasının en önemli sebebi %50 ile “kurum kültürü”. Ve sanırım tartışmanın kilit noktası da anahtarı da burada gizli. Kurum kültürü evden çalışma uygulamasına -şimdi de gelecekte de- asla uygun olmayan şirketler var. Yüzde 43’le ikinci sebep ise veri güvenliği. Şirket bilgilerinin ofis dışın(d)a çıkması/çalışılması büyük bir risk olarak görülüyor. Bunu %25 ile takip eden üçüncü sebep de evden çalışan personelin mesai saatleri içerisinde gerçekten neler yaptığının denetlenmesinin zorluğu. Ancak evden çalışma uygulamasını destekleyen yöneticiler, personelin bunu kötüye kullanmayacağını düşünüyor. Tam bu noktada yine ikiye ayrılan bir görüş daha var: Evden çalışma uygulamasının yalnızca belli bir kıdeme sahip orta ve üstü kademelerdeki yöneticiler için sağlanan bir ayrıcalık olması mı yoksa kıdem ve seviye gözetilmeksizin herkes için geçerli olması mı?

Araştırmaya katılan tepe yöneticilerin %75’i uygulamanın yalnızca üst düzey yöneticiler için geçerli olmasının doğruluğunu savunurken %25’i tüm kademelerdeki çalışanları kapsaması gerektiğini belirtiyor. Gerekçeleriyse oldukça sağlam: “İstediğiniz yetkinlikteki adayları şirketinize çekmek istiyorsanız evden çalışma seçeneğini herkes için geçerli hale getirmek zorundasınız.”

            Sözün kısası, keskin uçlu yorumlar yapmadan önce minik denemelerle evden çalışma seçeneğinin sizin kurumunuz için uygun olup olmadığını tecrübe edebilirsiniz. Bu minik denemelere geçmeden bilgi teknolojileriyle ilgili alt yapınızı, kullanılacak tüm mobil cihazların güvenlik tanımlamalarının gerçekleştirilmesini, kontrol, raporlama ve geribildirim mekanizmalarının yapılandırılmasını ve işlerliğini sağlamanız önemli.

            Az laf, çok iş! Tüm bu söylenenlerin temelinde yatan tek bir sözcük yok mu sizce de?

Evet, doğru tahmin ettiniz: GÜVEN. Üstlendiği sorumluluğu dürüstçe ve zamanında yerine getireceğinden emin olduğunuz çalışanlar kurumunuz için ister evden, ister işyerinden, ister kaldığı otel odasından ya da havaalanından fayda sağlasın fark etmez. Önemli olan o işin kurumunuz hakkıyla temsil edilerek, belirlenen performans kıstasları çerçevesinde ve söz verilen zamanda tamamlanması.

 

 

Mehpare Şayan KİLECİ

Kaynak: